نظرات من راجع به آینده لینوکس اف ام

by Ahmed on ۱۷/۱۲/۱۳۹۰

دیشب محمود جان  یکی از دوستان خوب فعال در جامعه متن باز ایران ،  رادیوی جدیدی رو برای جامعه طرفدار فلسفه آزاد / متن باز به نام آزاد باند معرفی کرد.

بعد از اون، شباهت های آزاد باند و لینوکس اف ام  باعث شروع یکسری بحث ها در جاهای مختلف بویژه آیدنتیکا شد .

من هم احساس کردم لازمه نظراته خودمو به عنوان راهبر سابق لینوکس اف ام بنویسم، باشد که برای جامعه متن بازمون مفید واقع شه.

در اینکه لینوکس اف ام در کماست و شاید هم مرده شکی نیست اما به نظر من لینوکس اف ام یکی از میراث ارزشمنده جامعه متن باز ایران در چند سال اخیره.

فقط با رفتن به صفحه فعلی linuxfm.com میتونید آرشیو زحمات یک و نیم ساله قشری از جامعه متن باز ایرانو ببینید که با صرف وقت و انرژی و هزینه و با عشق تمام بدون هیچ چشم داشتی ۴۴ برنامه رادیویی رو ایجاد کردن.

لینوکس اف ام برای اولین بار تکنولوژی هایی مثل پادکست و پخش استریمو ارتباطات real time  رو وارد فضای تبلیغی جامعه متن باز ایران کردو این جزو افتخاراتش برای همیشه خواهد بود اما با مشکلات بسیار زیادی هم رو برو شد .

به خاطر نبود یک الگوی منطبق با فضای جامعه ما ۳ بار روش خودش رو عوض کرد به امید دست یافتن به یک الگوی پایدار که متاسفانه در آخر هم به اون نرسید.

لینوکس اف ام نتونست نسبت بین ریزش اعضا و ورود اعضای جدیدو  ایجاد کنه و کم کم قوای خودشو از دست داد.

و حالا من به عنوان اولین کسی که ایدشو مطرح کرد و آخرین کسی که اونو ترک کرد برای خودم هیچ حقی قائل نیستم جز یک احساس پدرانه برای لینوکس اف ام و بر طبق همین احساس میگم که به نظرم جامعه متن باز باید قدر انرژی که صرف ایجاد برندLinuxFM شده رو بدونه و اون برای حفظ اون تلاش کنه.

در اینجا چند شبه و پیشنهاد هست که دوست دارم بنویسم.

احساس میکنم در بعضی از مراحل زندگی اون رادیو، بعضی از دوستان احساس کردن یک مافیا یا یک گروه خاص اونو انحصاری کردن که تصور اشتباهی چون بار ها اعلام کردم هر کسی که بخواد هر گوشه ایشو به دست بگیره با کمال میل پذیرفته خواهد شد کما اینکه مدتی لینوکس اف ام دست بچه های گیلان لاگ بود.

پیشنهاد  یک :

با اینکه بار ها مطرح شده اما همین الان هم اگرفرد شناخنه شده ای از جامعه متن باز بخواد کلا لینوکس اف ام رو در اختیار بگیره و اونو بر اساس نظرات خودش سازماندهی مجدد بکنه دستش بازه، شاید بخواد حتا دامنه و هاست لینوکس اف هم به صورت کامل به اون منتقل شه که از نظر من که فعلا مالک اونهام مشکلی نیست و به اون شخص برای رفع هر گونه شبه مالکیت منتقل خواهم کرد .

دوست دارم در مورد یک مسئله دیگه هم اینجا بنویسم و اون امکان وجود و سالم زیسن چند پروژه همگون در یک جامعس .

بر اساس تجاربی که در این چند سال تو لاگ ، همایش کشوری و رادیو پیدا کردم به این نتیجه رسیدم که بر فرض مثال وقتی تو جامعه میتونه دو توزیع لینوکس به معنای واقعی کلمه باشه که جامعه پتانسیل و کشش لازمو داشته باشه .

شاید اشتباه کنم اما در زمینه ی مورد بحثمون این پتانسیلو نمیبینم.

پیشنهاد دوم :

درک میکنم که دوستان برای ایجاد یک روح تازه بخوان با یک نام جدید شروع به کار کنن گرچه  این امکان بود و هست که کاملا سکان هدایت  لینوکس اف امو در دست بگیرن.

بهر حای پیشنهاد میکنم آرشیو ماهانه خودشون رو بر روی بستر لینوکس اف ام انتقال بدن تا با این کار برند لینوکس اف ام هم حفظ بشه و البته تا جایی که فعلا میشه فهمید حرکت های جدید هم فعلا بر مبنای پادکسته پس میشه باز هم بر روی بستر های فراهم شده در لینوکس اف ام، پخش استریم رو داشت .

 

در نهایت تمام این نوشته ها جنبه درد دل و پیشنهاد داره و انتظار خاصی از کسی نمیره.

مهم ترین عامل بقای یک پروژه مثل لینوکس اف ام حمایت جامعش از اونه که مدتهاست این حمایت کم رنگ شده ، خود من هم به هیچ عنوان، به درد احیای اون به خاطر شرایط فعلی زندگیم ( ترم آخر،سربازی،کار ) نمیخورم.

از اینکه حوصله کردید و تا آخرش خوندین ممنونم :)

 

[email protected]

There are 8 comments in this article:

 1. ۱۷/۱۲/۱۳۹۰میلاد خواجوی says:

  سلام فرید/من هم به عنوانِ یک کاربر که در این مدت فقط مصرف‌کنندهٔ لینوکس‌اف‌ام بودم از تمامیِ زحمات‌ات تشکر می‌کنم/موفق باشی.

 2. ۱۷/۱۲/۱۳۹۰فدورا says:

  نظرتون بسیار فدوراییست .. با کمال فدورا

 3. ۱۷/۱۲/۱۳۹۰bersam says:

  تکبیر

 4. ۱۷/۱۲/۱۳۹۰صادق says:

  این مشکلی که گفتی بعضی‌ها فکر می‌کنن یه عده اونجا را هستند و باند و باندبازی هست توی خیلی از کارهای NGOای وجود داره.
  تجربه شخصیم می‌گه این مساله خیلی راه حلی نداره که یه سرش برمی‌گرده به تجربه‌های NGOای خیلی کمی که ماها داریم. و یه طرف دیگه قضیه هم اینه که یه عده‌ای که شروع به یه کاری می‌کنند کم کم با هم آشنا می‌شن، کم کم اصطلاحات خاص خودشون را ایجاد می‌کنند و … این باعث میشه که اینا واقعا یه گروه بشوند و اومدن بقیه توی اون جمع نه به خاطر عدم پذیرش گروه قدیمی/بنیانگذار که به علت تفاوت فضایی که در اون هستند مشکل بشه.
  تنها راه حلی که به نظر من میرسه اینه که همیشه از همه به صورت صریح بخواهیم که بیان توی این کار ما مشارکت کنند. و کسانی که جدید میان را حداقل برای یه مدت، تا زمانی که اون جدیدی‌ها خودشون را عضو اون جامعه حس کنند، بیشتر تحویل بگیریم.

  یه نکته دیگه هم که مانع مشارکت بقیه می‌شه اینه که ممکنه مثلا یکی صدای خوبی نداشته باشه، وقتی که صدای خوب جادی را می‌شنوه حس کنه که توی هیچ بخشی نمی‌تونه مشارکت کنه. پیشنهادم برای این مشکل اینه که فرایند تولید یه خبر/گزارش/برنامه را اونقدر ریز و واضح کنیم که افراد مختلف با توانایی‌های مختلف بتونن در اون مشارکت کنند.
  مثلا یه عده عنوان جدید پیشنهاد کنند، یه عده روی اون پیشنهاد کامنت و توضیحات نکته‌ای بدن، یکی متن/خبرهای مرتبط را پیدا کنه و رفرنس بده. یکی متن نهایی را آماده کنه. یکی خبر را بخونه، یکی تدوین کنه و …

 5. ۱۷/۱۲/۱۳۹۰Reith says:

  اگر این رادیو تک‌نفره ساخته بشه؛ (از آدرس‌ش من این‌طور برداشت کردم) احساس می‌کنم اقبال بیشتری برای پایدار موندن داشته باشه. اگر قراره این هم تیمی ساخته بشه؛ من هم ترجیح می‌دادم در قالب همون linux.fm باشه.

 6. ۱۸/۱۲/۱۳۹۰ساسان says:

  فرید جان من خیلی خوش‌حالم که هنوز لینوکس اف‌ام برات مهم هست و دوست داری برای زنده موندش تلاش کنی. لینوکس اف‌ام اولین بود در نوع خودش و حرکت‌های بسیار خوبی هم زد، بازتاب رسانه‌ای خوبی هم داشت و همین‌جا یه خسته نباشید بزرگ بت میگم :)
  ولی به نظرم این درست نیست بگیم چون لینوکس اف‌ام‌ـی وجود داره نباید پادکست لینوکسی دیگه‌ای هم به زبان فارسی باشه. هرکدوم از این پادکست‌ها می‌تونه برداشت شخصی سازندگانش از ضبط و نشر باشه؛ همون‌جور که هر دیسترو برداشت طراحانش از یه سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس هست.
  پیشنهاد می‌کنم برای رونق گرفتن دوباره لینوکس اف‌ام روی طراحیش کار کنی، یه راهنمای سر راست ضبط و انتشار پادکست بنویسی (می‌دونم یه پادکست در این رابطه دارید ولی اون نگفته چجوری صدا ضبط کنیم) و مراحل ثبت و انتشار اون در لینوک‌اف‌ام رو ساده‌تر کنی.
  یه تجربه شخصی هم بات به اشتراک میزارم؛ ما هیچ وب‌سایت موفق و به معنای واقعی کلمه Community Driven در ایران نداشتیم و تا آینده نزدیک نخواهیم داشت. ما حالا حالاها باید در مورد جامعه کاربری صحبت کنیم تا کاربرها درکش کنند. اگر روزهایی که می‌دیدی لینوکس‌اف‌ام خوابیده با انتشار یه پادکست جدید یا ایجاد برنامه‌ای تازه جلوی این اتفاق رو میگرفتی هیچ موقع به این‌جا نمیرسید.
  حالا هم اتفاق خیلی بدی نیوفتاده. میشه همه‌چیز رو از اول ساخت :) من تا جایی که در توان داشته باشم از لینوکس اف‌ام حمایت می‌کنم و در موردش در آزادراه می‌نویسم.
  پیروز باشی :)

 7. ۱۸/۱۲/۱۳۹۰محمود says:

  فرید چان سلام؛
  ممنون از اینکه در یک پست به این مساله پرداختی و اینکه نظراتت رو مطرح کردی.چند نکته هست که لازم دونستم توضیح کوتاهی در موردش بنویسم.
  در مورد اینکه گفتی ممکنه احساس شده باشه که یک مافیا یا گروه خاص این کار رو انحصاری کردن باید بگم به شخصه خود من که هرگز همچین فکری نکردم و نمیکنم و سعی کردم تا جایی که کاری از دستم ساخته هست بهش کمک هم بکنم حالا شاید در اون برهه زمانی خیلی کم بوده ولی باید بگم که این طرز فکر محالف سیاست‌ها و خط مشی نرم افزار آزاد هست و در این پروژه‌ها باید جلوی مطرح شدن این بحث‌ها رو گرفت.همه ما لینوکس اف‌ام رو پروژه‌ای متعلق به کامیونیتی میدونیم.همانطور که آزاد باند هم همین خط مشی رو دنبال خواهد کرد.
  همچنین من برای زحمات یک‌و نیم ساله برو بچه‌های لینوکس اف‌ام احترام بسیار قائلم و شماها رو از اونچه که فکرش رو میکنید به خودم نزدیک‌تر میبینم وبهتون ارادت خاصی دارم.قصد دارم از ماحصل همه این تلاش‌ها و تجربیات استفاده کنم برای یک قدم دیگه به سمت جلو و اینکه این تجربیات بسیار برام ارزشمند بوده، هست و خواهد بود (:
  و اما در مورد اینکه پتانسیل لازم از سمت جامعه شاید وجود نداشته باشه برای حضور اینچنین پروژه‌هایی هم باید بگم که این وظیفه ما هست که ذهن‌ها رو آماده‌تر کنیم و بسترهای لازم رو فراهم کنیم تا بتونیم این پتانسیل رو در جامعه ایجاد کنیم.حالا به شکل‌های مختلف و اینکه صرفا اکتفا نکنیم به اینکه چون پتانسیل وجود نداره پس ما هم از دست زدن به کارهای نو و جدید باز بمونیم و به سکون برسیم.
  و اما در مورد حمایت از سمت جامعه کاربری هم حق با تو هست و اینکه هنوز ما اونطور که باید حمایت‌های لازم رو برای پیشبرد اهدافمون از سمت جامعه کاربری نداریم ولی به نظرم طبق هر شرایطی باید کار رو ادامه داد و فکر کرد به روزهای بهتر و شرایط بهتر (:
  در آخر هم اشاره کنم که لینوکس‌اف ام هرگز قرار نیست که فراموش بشه.تا جایی که میشه تلاش میکنیم تا لینوکس‌اف ام هم باقی بمونه وادامه بده.من از هیچ تلاشی فروگذار نمیکنم و لینوکس‌اف ‌ام رو مال خودم و همه کامیونیتی میدونم.آزاد باند ایده‌های خیلی خیلی زیادی داره، نه فقط در حد پادکست و برنامه‌های روتین و حالا در آینده کم کم معرفی خواهند شد.
  همونطور که در برنامه هم گفتم دست‌ تو و سایر دوستان رو به گرمی میفشارم.امیدوارم آزاد باند رو هم مثل لینوکس‌اف‌ام متعلق به خودتون بدونید و به رشد و توسعه‌اش کمک کنید تا بتونیم در نهایت یک محصول موفق که متعلق هست به کل جامعه نرم‌افزار آزاد و نه هیچ‌کس و فرد خاص رو داشته باشیم و ازش لذت ببریم.بدون هرگونه حاشیه و مسائل جانبی (:
  ممنونم ازت.ببخشید یه مقدار به درازا کشید.
  ارادتمندت
  محمود

 8. ۱۸/۱۲/۱۳۹۰pesarkhobeee says:

  از تمام دوستان به خاطر نظرات خوبشون ممنونم
  منم فکر میکنم این پروژه ها باعث رشد جتمعه ما از همه نظر میشه ;)

  @میلاد ممنونم میلاد جان ، اگه تک تک اخصای جامعه ما کاری میکنه برای اعتقاد و علاقشه :)

  @صادق جان به نکات خوبی اشاره کردی ، اگر روزی بازم استارت خورد حتما پیشنهاداتو اجرایی میکنیم . مرسی

  @ساسان ممنونم. چند تا نکته :
  . اصلا حرف از درست نکردن پادکست در قالب های دیگه نبود، حرف سر سیانت از یه پروژه خوب بود.
  . باور کن بارها و بارها وقتی برنامه ای نرسید برنامه ساختیم به امید احیا ولی آخر ما هم خسته شدیم . هنوز سیستم ها به صورت نصب شده وجود داره و اگه خواستی تاریخ های انتشار پادکست های مدکورو برای اثبات نشون میدم :)
  . همون طور که گفتم دیگه به درد احیای لینوکس اف ام نمیخورم چون تا ۶ ماه دیگه باید درس و پروژه های شرکتو تموم کنمو برم سربازی. اما شاید به کمک شما دوستان گلم یه تلاش دوباره کردم ;)

  @محمود مخلصم محمود جان ، از کمک های خوشحال خواهشم شد و اگه کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمکنم ;)

Write a comment: